W ramach programu aplikować można o 2 typy projektów:
Naukowcy mogą być dowolnej narodowości i pochodzić z dowolnego kraju, a ich doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych liczone jest od momentu uzyskania tytułu magistra lub równoważnego (pozwalającego na otworzenie przewodu doktorskiego w kraju, w którym tytuł został przyznany lub kraju przyjmującym) i muszą spełniać wymóg mobilności, czyli potwierdzić, że nie przebywali w kraju organizacji przyjmującej dłużej niż 12 miesięcy w okresie 3 lat przed przyznaniem grantu.
Projekt może dotyczyć dowolnej dziedziny nauki i trwać od 36 do 60 miesięcy. Realizowany jest przez organizację, która samodzielnie lub we współpracy z partnerskimi z różnych sektorów i różnych krajów, tworzy interdyscyplinarny, międzynarodowy i międzysektorowy program badawczo-szkoleniowy, do którego realizacji przyjmuje naukowców spełniających powyższe warunki.
Źródło: www.net4mobilityplus.eu oraz ec.europa.eu
– 8 kwietnia 2020 r. – otwarcie konkursu
– 29 września 2020 r. – zamknięcie konkursu
– listopad 2020 r. – ocena wniosków
– luty 2021 r. – informacje o wynikach ocen
– maj 2021 r. – orientacyjna data podpisania umów grantowych
Grant musi być wykorzystany wyłącznie jako wkład w zarządzanie programem i dodatek na utrzymanie dla naukowców, który może być przekazany tylko tym naukowcom, którzy zostali wyłonieni w ramach programu i obejmuje wszystkie obowiązkowe potrącenia na mocy ustawodawstwa krajowego.
Uzupełnienie (finansowanie z innych zasobów, w tym programów UE innych niż Horyzont 2020, np. z funduszy strukturalnych) w celu pokrycia innych kosztów (takich jak koszty badań, koszty podróży, dodatki rodzinne i koszty związane z mobilnością oraz koszty pośrednie) może zostać wypłacone naukowcom w celu uzupełnienia tego grantu.
Oprócz dodatku na utrzymanie, beneficjent musi wypłacić dodatek z tytułu mobilności, a dla niektórych kategorii naukowców – dodatek rodzinny.
Dodatek na utrzymanie (wynagrodzenia , składki na ubezpieczenia społeczne, podatki i inne koszty uwzględnione w wynagrodzeniu), który jest pokrywany z grantu MSCA COFUND, na naukowca z umową o pracę musi wynosić:
– w przypadku początkujących naukowców – 1935 euro/osobomiesiąc
– w przypadku doświadczonych naukowców – 2740 euro/osobomiesiąc
+ koszty na zarządzanie – 325 euro/osobomiesiąc
Wkład własny beneficjenta:
– minimalny dodatek do dodatku na utrzymanie dla umów o pracę z pełnym ubezpieczeniem społecznym:
– inne koszty (np. na szkolenia, nawiązywanie kontaktów, badania, podróż, dodatek rodzinny, dodatek mobilnościowy) itp. – zależy od potrzeb programu
Łączny wkład UE i beneficjanta na miesięczne dodatki na utrzymanie + na mobilność muszą być równe co najmniej:
– dla początkujących badaczy – 2709 euro
– dla doświadczonych badaczy – 3836 euro
Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej
tel. 81 744 50 61, e-mail: astep@ipan.lublin.pl, mmarszalowicz@ipan.lublin.pl, s.nowak@ipan.lublin.pl
Centrum Współpracy Międzynarodowej:
tel. 81 537 54 58/54 98
e-mail: cwm@umcs.pl