A+
A-

Opis projektu

Numer umowy: BPN/GIN/2022/1/00025/U/00001

Projekt stanowi odpowiedź na wyzwania związane z gromadzeniem i przetwarzaniem wiedzy o reagowaniu w sytuacji kryzysowej będącej konsekwencją agresji Rosji na Ukrainę. Badania zaplanowane w projekcie mają charakter interdyscyplinarny, łącząc socjologiczne i politologiczne (w zakresie polityk publicznych) spojrzenie na zarządzanie migracjami.

Planowane działania są osadzone w koncepcjach wielopoziomowego zarządzania oraz rezyliencji społecznej. Celem badań jest zmapowanie aktorów (w ramach różnorodnych kategorii podmiotów: centralnych, lokalnych, publicznych, prywatnych, formalnych, oddolnych) zaangażowanych w zarządzanie kryzysem i działania pomocowe dla osób uciekających po 24 lutego z Ukrainy do Polski lub ze wschodnich regionów Ukrainy do jej regionów zachodnich. Badania realizowane będą na terenie dwóch obszarów przygranicznych: województwa lubelskiego - PL (migranci zagraniczni) oraz obwodu wołyńskiego - UA (migranci wewnętrzni). Kluczowe jest jak najszybsze rozpoczęcie badań z uwagi na dużą zmienność sytuacji. Cele szczegółowe odnoszą się do analizy działań zidentyfikowanych aktorów w różnych wymiarach, m.in. koordynacji, współpracy, zasobów, wyzwań, reakcji i dynamiki procesu w Polsce i w Ukrainie zarówno w fazie recepcyjnej, jak i na kolejnych etapach kryzysu.

Cele te będą osiągane przez przeprowadzenie badań jakościowych (wywiady, grupy focusowe) z reprezentantami różnych kategorii inicjatyw pomocowych w województwie lubelskim oraz w obwodzie łuckim. Badanie po stronie ukraińskiej koordynowane i realizowane będzie przez zespół badaczy z Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki, który jest parterem w projekcie. Efektem podjętych badań będzie opracowanie raportów, publikacji naukowych, ale także rekomendacji dla lokalnych (i centralnych) aktorów zarządzania procesami migracyjnymi.

Rola UMCS w projekcie

Koordynator

Kierownik projektu

Dr Karolina Podgórska

Okres realizacji

05.09.2022 - 05.05.2023

Jednostka realizująca projekt

Instytut Socjologii

Partnerzy

Wołyński Uniwersytet Narodowy im. Łesi Ukrainki

Przyznane finansowanie

279 696,00 PLN

Nazwa konkursu / programu

Granty Interwencyjne NAWA

Instytucja finansująca / Grantodawca

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

Dziedzina / Dyscyplina

Nauki społeczne