Ostatnia aktualizacja: 1 marca 2024

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia szkolenia z zakresu aplikowania o stypendia PF z programu MSCA. Do programu mogą aplikować naukowcy z zagranicy, planujący realizację badań w UMCS, i tym przypadku projekt przygotowywany jest w ścisłej współpracy z mentorem z UMCS. Konkurs skierowany jest także do naukowców […]

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia szkolenia z zakresu aplikowania o stypendia PF z programu MSCA. Do programu mogą aplikować naukowcy z zagranicy, planujący realizację badań w UMCS, i tym przypadku projekt przygotowywany jest w ścisłej współpracy z mentorem z UMCS. Konkurs skierowany jest także do naukowców z UMCS, chcący realizować intensywny staż lub grant badawczy na prestiżowych Uczelniach z całego świata.

Istotą PF MSCA są indywidualne projekty badawczo-szkoleniowe przeznaczone dla naukowców ze stopniem naukowym doktora. Program ma na celu uzyskanie nowych umiejętności, doświadczenia dla rozwoju kariery naukowej w wyniku pracy w indywidualnym, interdyscyplinarnym projekcie badawczo-szkoleniowym oraz dzięki mobilności międzynarodowej i międzysektorowej.

Możliwe typy projektów to:

1. European Postdoctoral Fellowship (EPF) - projekty skierowane do naukowców dowolnej narodowości z Europy lub przyjeżdżających z dowolnego kraju świata do Europy w celu rozwijania i kontynuowania swojej kariery naukowej. Projekt odbywa się w państwie członkowskim UE lub kraju stowarzyszonym z programem Horyzont Europa i może trwać od 12 do 24 miesięcy;
  2. Global Postdoctoral Fellowship (GPF) – projekty na wyjazdy naukowców z Europy na prowadzenie badań naukowych poza Europą. Projekt może trwać od 24 do 36 miesięcy, z założeniem, że pierwsze 1-2 lata realizowany będzie w krajach trzecich, a następnie obowiązkowo 1 rok w instytucji z siedzibą w państwie członkowskim UE lub kraju stowarzyszonym z programem Horizon Europe. Wnioski mogą składać wyłącznie obywatele lub rezydenci długoterminowi państw członkowskich UE lub krajów stowarzyszonych z programem Horyzont Europa.

Nadchodzący konkurs:

MSCA PF (HORIZON-MSCA-2024-PF-01-01) - konkurs otwarty od 10 kwietnia 2024 do 11 września 2024.