A+
A-

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2022

W ramach wiosennego cyklu wydarzeń pod wspólnym tytułem „Tydzień z Klastrami w programie Horyzont Europa” mamy przyjemność zaprosić Państwa na webinaria poświęcone Klastrom.

Termin wydarzenia

23.05.2022 - 30.05.2022
10.00 - 13.00

Miejsce

Webinarium

Opis wydarzenia

Zapraszamy do udziału w wiosennej edycji wydarzenia Tydzień z Klastrami, która odbędzie się w dniach 23-30 maja 2022 r. w formule on-line. Będzie to cykl spotkań informacyjnych na temat bieżących konkursów lub inicjatyw, podejmowanych w ramach sześciu szerokich klastrów tematycznych w II filarze programu Horyzont Europa.

Naukowcy i innowatorzy mają możliwość  aplikowania o dofinansowanie projektów na różnych poziomach gotowości technologicznej. Dofinansowanie to może sięgać od 1 do ponad 20 mln euro. Tematyka projektów musi odpowiadać na wyzwania określone w programach pracy poszczególnych konkursów.

23.05.2022 r. - klaster 4 – Technologie cyfrowe, przemysł, przestrzeń kosmiczna

Działania proponowane w tym klastrze  mają na celu wsparcie  badań i innowacji w zakresie podwójnej transformacji gospodarki europejskiej, zarówno ekologicznej jak i cyfrowej. Zagadnienia badawcze, które mogą być finansowane, to między innymi nowe, zaawansowane materiały, produkty, technologie wytwarzania, technologie cyfrowe (sieć 6G, internet, IoT, sztuczna inteligencja), robotyka, automatyka, technologie kwantowe, jak i globalna infrastruktura kosmiczna, usługi, aplikacje i dane, przy jednoczesnym zachowaniu  suwerenności tych technologii. Wyzwania te jednocześnie obejmują zagadnienia dotyczące wspierania gospodarki o obiegu zamkniętym oraz autonomii w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu surowców mineralnych.

Podczas spotkania przedstawione zostaną zagadnienia:

  • oferta konkursowa w programie pracy Horyzontu Europa na rok 2022, w tym w ramach działań organizowanych przez Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego oraz partnerstwa SST z udziałem Polskiej Agencji Kosmicznej;
  • spodziewane kierunki badawcze na lata 2023-2024 związane z technologiami cyfrowymi oraz przemysłowymi;
  • oferta w ramach partnerstw instytucjonalnych (Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Kluczowych Technologii Cyfrowych oraz Wspólnego Przedsięwzięcia na rzecz Inteligentnych Sieci i Usług);
  • nowa inicjatywa materiałową Manifesto 2030;
  • praktyczne spojrzenie na zainicjowanie projektu w ramach Klastra 4 – pokazując jak zacząć przygodę z Programem Horyzont Europa.

Na webinarium obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

24.05.2022 r. - klaster 3 – Bezpieczeństwo Cywilne na rzecz Społeczeństwa

Klaster 3., z budżetem 1,6 mld euro na 7 lat, finansuje badania i rozwój technologii w następujących kierunkach badawczych, tzw. destinations:

  • lepsza ochrona UE i jej obywateli przed przestępczością i terroryzmem
  • skuteczne zarządzanie zewnętrznymi granicami UE
  • ochrona infrastruktury
  • zwiększone bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
  • społeczeństwa odporne na katastrofy
  • badania i innowacje w zakresie wzmocnionego bezpieczeństwa

Do udziału w webinarium zaproszony został ekspert z KE oraz przedstawiciele instytucji, którzy podzielą się z Państwem swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem w obszarze bezpieczeństwo.

Więcej informacji i możliwość rejestracji dostępne są tutaj.

24.05.2022 r. - klaster 2 – Kultura, kreatywność i społeczeństwo integracyjne

W trakcie wydarzenia przedstawione zostaną informacje nt. wiosennej aktualizacji konkursów w Klastrze 2, praktyczne aspekty przygotowania wniosków oraz możliwości aplikowania w konkursach poza Klastrem 2 dla instytucji z obszaru nauk społecznych i humanistycznych. Zaproszeni goście podzielą się doświadczeniami z realizacji projektów i oceny wniosków składanych w konkursach H2020 i Horyzontu Europa.

Na webinarium obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

25.05.2022 r. - klaster 6 – żywność, biogospodarka, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko

Działania proponowane w tym obszarze tematycznym dążą do rozwoju badań i innowacji w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, zrównoważonych systemów żywnościowych, transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, odpowiedzialnego zarządzania zasobami naturalnymi oraz ochrony różnorodności biologicznej.

Zaprezentowane zostaną europejskie misje i partnerstwa tematycznie powiązane z Klastrem 6 wspierają powyższe zadania: tzw. podejście wielopodmiotowe angażujące wszystkie zainteresowane strony w tym instytucje badawcze, przedsiębiorstwa i lokalne społeczności, organizacje rolnicze i sieci doradców rolniczych.

Na webinarium obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

27.05.2022 r. - klaster 5 – Klimat, Energia, Mobilność

Zaproszeni goście przedstawią zagadnienia związane z Misjami: Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta oraz Adaptacja do zmian klimatu obejmująca społeczną transformację. Będzie również okazja posłuchać jaką drogę do zdobycia grantu przeszedł jeden z naszych beneficjentów, jaką jego organizacja ma strategię udziału w Programie HE i jakie odniosła z tego tytułu korzyści. Omówione zostaną także Partnerstwa powiązane tematycznie z klastrem 5: Clean Hydrogen, Europe’s Rail, Clean Aviation.

Omówione zostanie jak z sukcesem aplikować o grant w ramach Programu HE, gdzie poszukiwać partnerów i jaka jest dostępna oferta konkursowa, dotycząca tematyki baterii, transportu oraz zagadnień związanych z wykorzystaniem energii.

Na webinarium obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

30.05.2022 r. - klaster 1 – Zdrowie

W trakcie spotkania przedstawiona zostanie misja Rak oraz Inicjatywa na rzecz Innowacji w Dziedzinie Zdrowia (IHI). Głównym celem misji Rak jest poprawa jakości życia ponad 3 milionów ludzi poprzez działania w pięciu obszarach interwencji:

  • lepsze zrozumienie raka
  • lepsza prewencja, badania przesiewowe i wczesne wykrywanie
  • nowa lub ulepszona diagnostyka i leczenie
  • uzyskanie jak najlepszej jakości życia pacjentów i ich rodzin

Szczegółowe informacje oraz możliwość rejestracji dostępne są tutaj.

Typ wydarzenia

Online

Opłaty

Brak

Organizator

KPK, NCBR