Nagroda jest przyznawana w drodze konkursu parze uczonych, w której jedna osoba pracuje w Polsce, a druga w Niemczech. Wysokość nagrody wynosi 200 000 EUR – po 100 000 EUR dla każdego z laureatów. Środki te powinny zostać wykorzystane na dalsze badania naukowe i wzmacnianie współpracy polsko-niemieckiej. Konkurs jest skierowany do reprezentantek i reprezentantów wszystkich dziedzin nauki.
Od kandydatów oczekuje się wybitnych zasług dla polsko-niemieckiej współpracy badawczej, która łączy komplementarne umiejętności, wiedzę i zasoby w celu wspólnego rozwiązywania problemów badawczych.
Więcej informacji na temat Nagrody Copernicus można znaleźć na stronach:
Jury będzie poddawało nominacje ocenie, ze szczególnym uwzględnieniem doskonałości naukowej wspólnych dokonań i jakości współpracy, w ramach specyfiki danej dziedziny badań. Jury składa się z ośmiu członków kadencyjnych – uznanych przedstawicielek i przedstawicieli polskiego i niemieckiego środowiska akademickiego. W celu zapewnienia miarodajnej oceny nominacji odpowiednio do zakresu różnych dziedzin nauki, w tym nauk humanistycznych i społecznych, DFG i FNP mogą wspólnie powołać do dwóch dodatkowych członków stowarzyszonych Jury.
Termin zgłaszania kandydatów i kandydatek upływa w środę, 12 lipca 2023 r. Nominacje należy składać elektronicznie za pomocą portalu zgłoszeniowego FNP: https://wnioski.fnp.org.pl.
Termin zgłaszania kandydatów i kandydatek upływa w środę, 12 lipca 2023 r.
Nazwiska laureatów i laureatek zostaną ogłoszone do czerwca 2024 roku, a uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w Niemczech w październiku 2024 roku.
Dodatkowych informacji udzielają: