Konkurs skierowany jest do naukowców ze stopniem doktora, pochodzących z różnorodnych jednostek: uniwersytety, instytuty badawcze, przedsiębiorstwa oraz inne organizacje pochodzące z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych z Horizon Europe.
Warunki:
Rodzaje grantów
1. Granty Europejskie (European Postdoctoral Fellowships: EF): stworzony dla naukowców, chcących poszerzać swoje działania w obrębie Europy. Mogą to być osoby zarówno z jej obszaru jak i pochodzące z innych części świata. Stypendia mogą być realizowane na terenie krajów UE oraz stowarzyszonych z Horizon Europe oraz mogą trwać od 1 roku do 2 lat. Aplikować mogą naukowcy dowolnej narodowości.
2. Granty Międzynarodowe (Global Postdoctoral Fellowships: GF): program finansuje mobilność naukowców poza obszarem Europy. Stypendium trwa od 2 do 3 lat, z czego okres pierwszych 1-2 lat będzie realizowany w jednym z niestowarzyszonych Krajów Trzecich. Następnie naukowiec zobowiązany jest do tzw. return phase, która trwa 1 rok i wiąże się z rocznym pobytem w organizacji sytuowanej w kraju należącym do UE lub w kraju stowarzyszonym z Horizon Europe. Aplikować mogą obywatele Unii Europejskiej oraz jej długoterminowi rezydenci (od 5 lat wzwyż), a także obywatele krajów stowarzyszonych z Horyzont Europa.
Oba rodzaje stypendiów uwzględniają możliwość krótkoterminowego oddelegowania naukowca do placówki znajdującej się w dowolnym miejscu na świecie (nie dotyczy fazy return phase w Grantach Międzynarodowych).
Dodatkowo, dla osób, które chcą nawiązać współpracę z sektorem nieakademickim (firmy, banki, fundacje, itp.) możliwe jest wydłużenie projektu o dodatkowe 6 miesięcy zatrudnienia w europejskiej jednostce nieakademickiej.
Podstawowe, przydatne dla wnioskodawców informacje znajdują się TUTAJ.
Marie Skłodowska – Curie actions – guidelines on supervision – wytyczne, pomagające zarówno naukowcom jak i instytucjom określić kierunek monitorowania pracy naukowca.
Marie Skłodowska-Curie actions – Green Charter – zbiór dobrych praktyk adresowanych zarówno do instytucji jak i naukowców, włączając w to kwestie ochrony środowiska.
Net4Mobility+ – oferty instytucji chcących zaprosić badaczy i badaczki do wspólnego złożenia wniosku MSCA PF.
Termin rozpoczęcia naboru: 12 maja 2022
Termin zakończenia naboru: 14 września 2022 (17.00 czasu brukselskiego)
Termin ogłoszenia wyników naboru: Luty 2023
Budżet projektu obejmuje wynagrodzenia, koszty badań, szkoleń, konferencji i publikacji, jak również koszty zarządzania i koszty pośrednie – w formie kosztów jednostkowych, kalkulowanych na podstawie zaplanowanego czasu realizacji projektu (w miesiącach).
Wynagrodzenie naukowca (kwoty brutto z kosztami pracodawcy) / miesiąc:
Koszty instytucji / miesiąc: