Celem konkursu jest promowanie badań mających na celu wykrycie, pomiar i zrozumienie wczesnych wskaźników chorobowych związanych z chorobami neurodegeneracyjnymi, z potencjałem do opracowania nowej diagnostyki lub interwencji. Wnioski do tego zaproszenia muszą być ambitne, innowacyjne, multidyscyplinarne i międzynarodowe.
O finansowanie mogą się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech różnych krajów biorących udział w konkursie. Konsorcja nie mogą być jednak złożone z więcej niż siedmiu zespołów badawczych. Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora.
Kraje uczestniczące w konkursie: Australia, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Kanada, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Włochy.
Całkowita wysokość środków finansowych przeznaczonych przez NCN na realizację zadań przez polskie zespoły badawcze w konkursie wynosi 500 tys. euro.
W konkursie można zaplanować projekt badawczy trwający 24 lub 36 miesięcy.
Źródło: ncn.gov.pl oraz www.neurodegenerationresearch.eu/
Koszty w projekcie składają się z kosztów bezpośrednich i kosztów pośrednich.
Do kosztów bezpośrednich należą:
Koszty pośrednie mogą stanowić maksymalnie 20% kosztów bezpośrednich. Dodatkowa wysokość kosztów pośrednich w wysokości co najwyżej do 2% kosztów bezpośrednich może być przeznaczona na koszty związane z udostępnieniem publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie.
Polskim wnioskodawcom w konkursie zalecamy przesłanie do NCN do konsultacji budżetu polskiej części projektu w formacie .xlsx w terminie do 22 lutego 2021 r. Tabelę budżetową należy przesłać na adres alicja.dylag@ncn.gov.pl
Centrum Współpracy Międzynarodowej:
tel. 81 537 54 58/54 98
e-mail: cwm@umcs.pl