A+
A-
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłasza międzynarodowy konkurs International Multilateral Partnerships for Resilient Education and Science System in Ukraine (IMPRESS-U) na projekty badawcze, organizowany we współpracy wielostronnej w ramach programu IMPRESS-U, w oparciu o procedurę agencji wiodącej (Lead Agency Procedure, LAP), w którym agencją wiodącą, odpowiedzialną za ocenę merytoryczną wniosków jest National Science Foundation (NSF).

Opis programu

Cele programu IMPRESS-U to:

  • wspieranie wybitnych badań naukowych i technicznych oraz edukacji i innowacji poprzez współpracę międzynarodową,
  • promowanie i stymulowanie integracji ukraińskich naukowców z globalnym środowiskiem naukowym.

Konkurs IMPRESS-U skierowany jest do zespołów badawczych z Polski, które z zespołami badawczymi z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych (opcjonalnie również z Litwy, Łotwy i/lub Estonii) zaplanują realizację badań w ramach wspólnego projektu.

Terminarz

Nabór wniosków w agencji wiodącej prowadzony jest w okresie od 2 sierpnia 2023 r. do 31 grudnia 2025 r.

Ważne! Nabór wniosków może zostać zakończony w przypadku wyczerpania puli środków finansowych ustalonych przez Radę NCN z przeznaczeniem na finansowanie wniosków na projekty badawcze planowane do realizacji przez polskie zespoły badawcze, złożone w konkursie IMPRESS-U, lub też w przypadku wyczerpania puli środków finansowych ustalonych przez którąkolwiek z instytucji partnerskich.

Zagraniczne zespoły badawcze występują równolegle w ramach programu IMPRESS-U o środki finansowe na realizację wspólnego projektu do właściwych dla siebie instytucji partnerskich, zgodnie z wymogami określonymi przez poszczególne instytucje partnerskie.

Ważne! W programie IMPRESS-U polscy naukowcy, którzy będą częścią zespołu starającego się o finansowanie w ramach tzw. International Supplements do projektów już realizowanych w NSF, mogą ubiegać się o finansowanie wyłącznie z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Wnioski należy składać w języku angielskim do NAWA za pośrednictwem strony https://programs.nawa.gov.pl. Osobą kontaktową jest Pani Katarzyna Pietruszyńska, Departament Programów dla Naukowców, e-mail: katarzyna.pietruszynska@nawa.gov.pl. Ogłoszenie o konkursie wraz z dokumentacją konkursową i wytycznymi dla wnioskodawców dostępne są na stronie https://www.nawa.gov.pl/.

Szczegóły na stroniehttps://www.ncn.gov.pl/ogloszenia/konkursy/impress-u

Termin składania wniosków

31.12.2025 00:00:00

Terminarz

Nabór wniosków w agencji wiodącej prowadzony jest w okresie od 2 sierpnia 2023 r. do 31 grudnia 2025 r.

Instytucja finansująca / Grantodawca

Narodowe Centrum Nauki

Dziedzina / Dyscyplina

Wszystkie dziedziny naukowe

Wysokość dofinansowania

Wysokość środków finansowych ustalona przez Radę NCN, przeznaczonych na finansowanie projektów badawczych planowanych do realizacji przez polskie zespoły badawcze w konkursie IMPRESS-U wynosi 10 000 000 zł.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych

Budżet projektu składa się z kosztów bezpośrednich i pośrednich.

Do kosztów bezpośrednich należą:

  1. wynagrodzenia dla kierownika projektu,
  2. wynagrodzenia dla wykonawców projektu,
  • pełnoetatowe stanowiska typu post-doc– (w uzasadnionych przypadkach kwota ta może zostać zwiększona),
  • stypendia i wynagrodzenia dla studentów i doktorantów,
  • tzw. wynagrodzenia dodatkowe przeznaczone dla członków zespołu badawczego – jeżeli kierownik projektu nie planuje pełnoetatowego zatrudnienia w projekcie, jego wynagrodzenie mieści się w puli wynagrodzeń dodatkowych,
  1. zakup aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania,
  2. zakup materiałów i drobnego sprzętu,
  3. usługi obce,
  4. wyjazdy służbowe, wizyty, konsultacje,
  5. gratyfikacje dla wykonawców zbiorowych,
  6. inne koszty niezbędne do realizacji projektu, które są zgodne z katalogiem kosztów.

Ważne! Koszty publikacji monografii (w rozumieniu §10 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 392), będącej efektem realizacji projektu badawczego, mogą zostać poniesione po uzyskaniu pozytywnej oceny przeprowadzonej przez NCN.

Na koszty pośrednie składają się:

  • koszty pośrednie Open Access w wysokości do 2% kosztów bezpośrednich, które mogą być przeznaczone wyłącznie na koszty związane z udostępnieniem publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie,
  • pozostałe koszty pośrednie w wysokości do 20% kosztów bezpośrednich, które mogą być przeznaczone na koszty pośrednio związane z projektem, w tym koszty udostępnienia publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie.

Dodatkowo, na etapie realizacji projektu podmiot realizujący jest zobowiązany do uzgodnienia z kierownikiem projektu zagospodarowania co najmniej 25% wartości kosztów pośrednich.

Ważne! Przypominamy, że koszty publikacji prac w formule Open Access mogą być poniesione wyłączenie w ramach kosztów pośrednich. Zaplanowanie takich środków w ramach kosztów bezpośrednich będzie traktowane jako błąd formalny.

Środki finansowe na realizację projektów przez polskie zespoły badawcze będą przyznawane przez NCN tylko w przypadku projektów, dla których instytucje partnerskie/współpracujące również przyznają środki finansowe partnerskim/współpracującym zespołom badawczym.

Data aktualizacji informacji

08.08.2023

Kontakt

W przypadku dalszych wątpliwości związanych z wymogami formalnymi NCN, po zapoznaniu się z ogłoszeniem oraz treścią dokumentacji konkursowej, prosimy o skontaktowanie się z pracownikami NCN.

Dane kontaktowe:

532 080 275

(kontakt w godzinach: 9:00-13:00)

Kontakt telefoniczny możliwy po wcześniejszym ustaleniu terminu przez wiadomość e-mail.