PNFN skupia się w pierwszej kolejności na tematach i odniesieniach dotyczących stosunków polsko-niemieckich. Niemniej aspekty dotyczące innych krajów i kultur mogą stanowić element wspieranych projektów.
W wielu przypadkach uzasadnione wydaje się w szczególności uwzględnienie stosunków polsko-niemieckich w kontekście europejskim.
Tematy mogą być opracowywane zarówno w odniesieniu do współczesności, jak i w ujęciu historycznym. Priorytetowo traktowane są projekty obejmujące zagadnienia związane z fenomenami nowożytności. Dla wniosków o dofinansowanie badań naukowych Fundacja wyznaczyła cztery priorytety tematyczne:
• Transfer kultury i wiedzy
• Procesy europeizacji
• Przemiany norm wartości
• Wielojęzyczność
Dotacja nie może być przyznana na:
• Projekty z dyscyplin naukowych spoza głównego obszaru wspierania (np. z dziedziny medycyny, nauk technicznych i przyrodniczych) Fundacja przyznaje dotacje na projekty w dziedzinie nauk humanistycznych, kulturoznawstwa, prawa, nauk społecznych i ekonomicznych.
• Przedsięwzięcia pojedynczych osób, w tym studia lub projekty osób posiadających już tytuł lub stopień naukowy – w postaci stypendiów indywidualnych (np. na pobyty badawcze, studia zagraniczne itp.) PNFN wspiera projekty realizowane w partnerskiej współpracy między naukowcami z niemieckich i polskich uczelni oraz innych instytucji naukowych. Udział dalszych partnerów z innych krajów nie jest wykluczony.
• Publikacje nie związane z projektami Fundacji Koszty druku lub tłumaczenia są dotowane, jeśli dana publikacja jest rezultatem projektu wspieranego przez PNFN.
• Projekty bez szczególnego odniesienia do tematyki polsko-niemieckiej (np. konferencje z niewielką liczbą niemieckich i polskich uczestników) Dopuszczalny jest udział osób z innych krajów oraz uwzględnienie wątków spoza relacji polsko-niemieckich.
Źródło informacji: www.pnfn.pl
Aktualny termin składania wniosków: 30 października 2021 r.
Ogłoszenie decyzji: Połowa kwietnia 2022 r.
Pozytywnie rozpatrzone projekty będą mogły się rozpocząć najwcześniej dwa tygodnie po ogłoszeniu decyzji.
Maksymalna kwota dotacji wynosi w tym konkursie 80.000 euro. Średnia kwota dotacji wynosi pomiędzy 50.000 euro a 70.000 euro. Udział procentowy pozytywnych decyzji wynosi 20-30%.
Kwota dotacji winna być dzielona możliwie równo pomiędzy partnerów projektu z Polski i Niemiec, przy czym jedna ze stron może otrzymać maksymalnie 70 % środków. Niemniej jednak przyznane środki są zawsze wypłacane jednej instytucji – w Polsce albo w Niemczech – która to instytucja będzie odpowiedzialna za przekazanie środków drugiemu partnerowi.
W ramach projektu preferuje się przyznawanie stypendiów. Stawka dla doktorantów wynosi 1.500 euro w Niemczech/1.000 euro w Polsce względnie post-doktorantów 1.700 euro w Niemczech/1.200 euro w Polsce.