A+
A-

Opis projektu

W ramach projektu "Science & Society bilateral initiative in social sciences, arts and humanities" zaplanowano:

  1. Organizacja seminarium w formacie okrągłego stołu/warsztatu, w którym wezmą udział naukowcy z międzynarodowym doświadczeniem, aktywnie działający w strukturach eksperckich (grupy robocze, komitety doradcze, zespoły zadaniowe itp.) na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Do udziału zostaną zaproszeni doradcy naukowi z wybranych państw europejskich, którzy doradzają rządom państw lub pełnią takie funkcje w strukturach służb dyplomatycznych. Drugą grupę uczestników będą stanowić urzędnicy z instytucji państwowych (ministerstwa, agencje wykonawcze, komisje parlamentarne itp.), organizacji międzynarodowych oraz sieci współpracujących z naukowcami w obszarze badań polarnych. Trzecią grupę będą tworzyć przedstawiciele biznesu, organizacji reprezentujących podmioty prywatne (klastry technologiczne, organizacje branżowe), trzeciego sektora oraz mediów.

Celem seminarium z udziałem uczestników z Polski i Norwegii będzie pokazanie, jak funkcjonują relacje między polityką a nauką w obu krajach, jak wiedza jest transferowana do procesów decyzyjnych oraz od czego zależą aktywność i skuteczność ekspertów z Polski i Norwegii w wymiarze międzynarodowym. Drugim celem jest stworzenie platformy dialogu dla wymienionych grup podmiotów, aby lepiej rozumieć swoje wzajemne oczekiwania i ograniczenia. Ma to na celu poprawę m.in. procesu transferu wiedzy do procesów decyzyjnych, lepszą współpracę nauki z biznesem (w tym zwiększenie użyteczności i komercyjnego zastosowania badań polarnych) oraz większą skuteczność w przekazywaniu wiedzy naukowej społeczeństwu poprzez wykorzystanie kanałów pośrednich, takich jak organizacje pozarządowe czy media. Efektem tego działania będzie również wymiana dobrych praktyk oraz stworzenie katalogu rozwiązań, które poprawiają i zwiększają efektywność współpracy środowiska naukowego z jego otoczeniem społecznym.

2. Przeprowadzenie badań kwestionariuszowe skierowanych do naukowców reprezentujących różne dziedziny i dyscypliny nauki. Przedmiotem badania będzie współpraca nauki z jej otoczeniem społecznym. Wyniki zostaną zaprezentowane w postaci raportu oraz artykułu naukowego. Dodatkowo zostanie zorganizowane seminarium, w którym skoncentrujemy się na temacie współpracy między nauką i biznesem w obszarze AI. W seminarium wezmą udział naukowcy z Polski i Norwegii, jak też przedstawiciele klastrów technologicznych czy firm z branży IT.

Projekt finansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021.

EOG & Norway Funds
EOG & Norway Funds

Rola UMCS w projekcie

Partner

Kierownik projektu

dr Monika Szkarłat

Okres realizacji

1.09.2024-30.04.2025

Jednostka realizująca projekt

Instytut Nauk o Polityce i Administracji

Partnerzy

Uniwersytet Jagielloński; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy; Fundacja Adeptów i Miłośników Ekonomii FAME; Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk; Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie; Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk; Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej; Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk; Politechnika Poznańska; Uniwersytet SWPS; Uniwersytet w Białymstoku; Uniwersytet Śląski w Katowicach; Uniwersytet Warszawski; UiT The Arctic University of Norway in Tromsø; Fafo, Institute for Labour and Social Research; Stiftelsen NILU; NORCE Norwegian Research Centre; Norwegian University of Science and Technology in Trondheim, NTNU; Oslo Metropolitan University, OsloMet; University of Oslo; Ragnar Frisch Centre for Economic Research

Przyznane finansowanie

1 003 000 Euro; Działanie 6. realizowane przez UMCS - 44 000 Euro

Nazwa konkursu / programu

Projekty predefiniowane

Instytucja finansująca / Grantodawca

Narodowe Centrum Nauki