A+
A-

Opis projektu

Numer projektu: 2021/40/Q/NZ8/00006

Celem 3-letniego projektu jest wykorzystanie odpadów ogrodniczych do produkcji biowęgla oraz wykorzystanie endofitycznej flory bakteryjnej do rozkładania najpowszechniej występujących zanieczyszczeń w glebach rolniczych – estry ftalanów (EF).

W tym celu zostanie wyselekcjonowana wysoce wydajna w usuwaniu EF endofityczna flora bakteryjna, która następnie zostanie immobilizowana na biowęglach. Wykorzystując warzywa (liściaste i korzeniowe) jako rośliny testowe, w układzie glebowo-warzywnym wyjaśniony zostanie proces usuwania EF przez endofityczną florę bakteryjną immobilizowaną na biowęglu. W ramach badań określona zostanie forma, dostępność i uwalnianie EF w glebie ryzosfery warzyw.

Scharakteryzowane zostaną także reakcje mikroorganizmów, produkcja enzymów i genów degradujących EF w glebie i warzywach. Na tej podstawie wyjaśnione zostaną kompleksowo chemiczne i biologiczne mechanizmy usuwania EF z układu glebowo-roślinnego przez endofityczną florę bakteryjną immobilizowaną na biowęglu.

Zrealizowanie projektu przyczyni się nie tylko do wskazania sposobu zagospodarowania materiałów odpadowych (odpadów ogrodniczych) w Chinach i Polsce, ale także pozwoli wskazać sposoby bezpiecznej produkcji warzyw na obszarach skażonych EF.

Rola UMCS w projekcie

Koordynator

Okres realizacji

15.12.2021 - 14.12.2024

Jednostka realizująca projekt

Instytut Nauk Chemicznych

Partnerzy

Nanjing Agricultural University (Chiny)

Przyznane finansowanie

1 005 000,00 zł

Nazwa konkursu / programu

SHENG 2

Instytucja finansująca / Grantodawca

Narodowe Centrum Nauki

Dziedzina / Dyscyplina

Nauki ścisłe i przyrodnicze