Zespół badawczy z Polski, planujący współpracę naukową z zespołami badawczymi z jednego lub dwóch spośród następujących krajów: Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga lub Belgii–Flandrii w ramach programu Weave ma dwie możliwości złożenia wniosku krajowego do NCN:
Nabór wniosków w NCN w konkursie Weave – UNISONO i konkursie OPUS LAP/ Weave
Program Weave zastąpił w NCN dwustronne programy współpracy międzynarodowej z Niemcami (BEETHOVEN), Austrią (MOZART), Szwajcarią (ALPHORN) oraz program współpracy wielostronnej – CEUS.
AKTUALIZACJA luty 2023: terminy naboru wniosków w 2023 r.
Link: https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/pliki/regulaminy/weave_unisono_tabela_terminy_PL.pdf
Kosztorys zaplanowany we wniosku wspólnym na realizację zadań badawczych przez partnerskie zespoły badawcze musi być zgodny z zasadami dotyczącymi kwalifikowalności kosztów obowiązującymi w instytucji partnerskiej lub współpracującej, właściwej dla danego zespołu badawczego.
Kosztorys polskiej części projektu uwzględniony we wniosku krajowym oraz we wniosku wspólnym musi być sporządzony zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie (Regulamin obowiązujący do 31 grudnia 2022 r.; Regulamin obowiązujący od 1 stycznia 2023 r.) i wyliczony zgodnie z następującym kursem walut:
Zasady przyznawania stypendiów naukowych NCN określone są w Regulaminie przyznawania stypendiów.
Zaplanowanie nieuzasadnionego kosztorysu i/lub rozbieżności w kosztach projektu zaplanowanego do realizacji przez polski zespół badawczy we wniosku krajowym i wniosku wspólnym mogą skutkować odrzuceniem wniosku.
Sporządzając budżet należy mieć na uwadze następujące kwestie:
dla wniosków wspólnych, dla których wnioski krajowe w OSF zostaną założone i wysłane w OSF do 31.12.2022 r.: 1 EUR= 4,5315 PLN;
dla wniosków wspólnych, dla których wnioski krajowe w OSF zostaną założone i wysłane w OSF po 1.01.2023 r.: 1 EUR= 4,7244 PLN;
W systemie OSF możliwe jest zaplanowanie realizacji projektów badawczych przez polskie zespoły badawcze począwszy od 2024 r. We wnioskach krajowych, nad którymi prace zostaną rozpoczęte w systemie OSF od dnia 1 października 2023 r. (włącznie) możliwe jest zaplanowanie realizacji projektów badawczych przez polskie zespoły badawcze począwszy od 2025 r. Szczegółowe informacje na temat kosztorysu zawarte są w Wytycznych dla polskich zespołów badawczych, w sekcji „Przygotowanie budżetu na realizację zadań badawczych przez polskie zespoły badawcze” (Wytyczne obowiązujące do 31 grudnia 2022 r.; Wytyczne obowiązujące od 1 stycznia 2023 r.).
Na koszty pośrednie składają się:
UWAGA: przypominamy, że koszty publikacji prac w formule Open Access mogą być poniesione wyłączenie w ramach kosztów pośrednich. Zaplanowanie takich środków w ramach kosztów bezpośrednich będzie traktowane jako błąd formalny.
Środki finansowe na realizację projektów przez polskie zespoły badawcze będą przyznawane przez NCN tylko w przypadku projektów, dla których instytucje partnerskie/współpracujące również przyznają środki finansowe partnerskim/współpracującym zespołom badawczym.