Zespół badawczy z Polski, planujący współpracę naukową z co najmniej jednym z krajów: Austrią, Czechami, Słowenią, Szwajcarią, Niemcami w ramach programu Weave ma dwie możliwości złożenia wniosku krajowego do NCN:
W konkursie Weave-UNISONO będą również finansowane trójstronne projekty badawcze składane przez zagraniczny zespół badawczy wnioskujący do agencji wiodącej, tj. do FWF, GAČR, ARRS, DFG lub SNSF planowane do realizacji wraz z polskim zespołem badawczym wnioskującym do NCN oraz przy udziale innego zagranicznego zespołu badawczego wnioskującego o środki finansowe na ten cel w ramach programu Weave do właściwej dla niego instytucji współpracującej z daną agencją wiodącą. Dzięki temu możliwa będzie również współpraca z zespołami z: Luksemburga, Belgii – Flandrii, Belgii – Walonii oraz Chorwacji .
W konkursie Weave-UNISONO mogą być finansowane nie tylko projekty badawcze realizowane przez zespół polski oraz jeden lub dwa zespoły zagraniczne współpracujące w ramach programu Weave, ale także projekty angażujące dodatkowych partnerów z zagranicznych instytucji naukowych, którzy nie aplikują o środki finansowe do instytucji partnerskich i współpracujących. W przypadku tych wniosków, zagraniczne zespoły badawcze muszą pozyskać środki finansowe na realizację projektów z innych źródeł.
Nie ma ograniczeń w kwestii zakresu tematycznego wniosków, jakie można złożyć w konkursie Weave-UNISONO. Do konkursu można złożyć wniosek obejmujący badania podstawowe w obszarze określonym w jednym z 25 paneli NCN.
Okres realizacji projektów może wynosić 24, 36 lub 48 miesięcy.
Planowane terminy naboru wniosków wspólnych w 2021 roku oraz ogłaszania wyników oceny w instytucjach partnerskich pełniących rolę agencji wiodących:
Agencja | Nabór jako agencja wiodąca |
---|---|
FWF (Austria) | Nabór wniosków w trybie ciągłym od stycznia 2021 r. Szczegółowe wytyczne FWF: FWF Stand-Alone ProjectsFWF Clinical Research Programme – w przypadku badań klinicznych FWF Weave Information for Applicants [AKTUALIZACJA: 22.02.2021]. Rozstrzygnięcie w sprawie terminu przyznania środków finansowych w terminie do 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku krajowego (średnio do 7-8 miesięcy od dnia złożenia wniosku krajowego). |
GAČR (Czechy) | Nabór wniosków w terminie: 22 lutego – 22 kwietnia 2021 r. Wniosek krajowy do NCN należy wysłać w ZSUN/OSF nie później niż 29 kwietnia 2021 r. [AKTUALIZACJA: 2021-03-11]. Szczegółowe wytyczne GAČR: Evaluation based on the lead agency principle (LA projects) [AKTUALIZACJA: 22.02.2021]. Planowany termin ogłoszenia wyników: koniec 2021 r./ początek 2022 r. [AKTUALIZACJA: 22.02.2021] |
ARRS (Słowenia) | Nabór wniosków jesienią 2021 r. (dokładne daty naboru zostaną podane w późniejszym terminie). Szczegółowe wytyczne ARRS: National Research Projects (link zostanie podany w późniejszym terminie). Planowany termin ogłoszenia wyników: maj/ czerwiec 2022 r. |
SNSF (Szwajcaria) | Obowiązują dwa terminy składania wniosków: 1 kwietnia 2021 r. (wniosek krajowy do NCN należy wysłać w ZSUN/OSF nie później niż 8 kwietnia 2021 r.; AKTUALIZACJA: 2021-03-11) oraz 1 października 2021 r. (wniosek krajowy do NCN należy wysłać w ZSUN/OSF nie później niż 8 października 2021 r.; AKTUALIZACJA: 2021-03-11) (Ocena wniosków złożonych w okresie 2 października-31 marca rozpoczyna się 1 kwietnia; ocena wniosków złożonych w okresie 2 kwietnia-30 września rozpoczyna się 1 października).Szczegółowe wytyczne SNSF: SNSF Project FundingSNSF Information on Weave [AKTUALIZACJA: 22.02.2021]. Planowany termin ogłoszenia wyników:Dla wniosków złożonych w SNSF do 1 kwietnia 2021 r.: wrzesień/ październik 2021 r. Dla wniosków złożonych w SNSF do 1 października 2021 r.: marzec/ kwiecień 2022 r. |
DFG (Niemcy) | Nabór wniosków w trybie ciągłym od 15 września 2021 r. Szczegółowe wytyczne DFG: Individual Research Grants Programme. Rozstrzygnięcie w sprawie terminu przyznania środków finansowych w terminie do 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku krajowego (średnio do 8-10 miesięcy miesięcy). |
Wnioski krajowe w ramach programu Weave -UNISONO należy wysłać do NCN wyłącznie w formie elektronicznej poprzez system ZSUN/OSF, w najbliższym możliwym terminie po złożeniu wniosku wspólnego do agencji wiodącej, nie dłuższym niż 7 dni kalendarzowych.
Od momentu rozpoczęcia prac nad wnioskiem krajowym w systemie ZSUN/OSF polski zespół badawczy ma 45 dni kalendarzowych na wypełnienie i wysłanie wniosku do NCN.
Rozstrzygnięcie w sprawie przyznania środków finansowych podejmowane jest w drodze decyzji Dyrektora NCN i następuje w terminie do 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku krajowego.
Koszty kwalifikowalne dzielą się na koszty pośrednie i koszty bezpośrednie.
1. Koszty pośrednie to koszty pośrednio związane z projektem badawczym, niezbędne do
jego realizacji.
Maksymalna wysokość kosztów pośrednich to 20% kosztów bezpośrednich.
Dodatkowa wysokość kosztów pośrednich w wysokości co najwyżej 2% kosztów
bezpośrednich, może być przeznaczona na koszty związane z udostępnieniem publikacji lub
danych badawczych w otwartym dostępie.
2. Koszty bezpośrednie to koszty bezpośrednio związane z realizacją projektu
badawczego i dzielą się na:
− koszty wynagrodzeń i stypendiów
− koszty aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania,
− inne koszty bezpośrednie.
Z kosztów bezpośrednich nie mogą być finansowane następujące wydatki:
1) koszty wynagrodzeń personelu administracyjnego i finansowego (m.in. obsługa kadrowa,
prawna i księgowa projektu, w tym koszty zlecenia prowadzenia obsługi księgowej biuru
rachunkowemu),
2) koszty remontów pomieszczeń,
3) koszty dostosowania pomieszczeń w zakresie niezbędnym do prowadzenia zadań
badawczych,
4) koszty eksploatacji powierzchni, podatki od nieruchomości itp.,
5) opłaty za media (energię elektryczną, cieplną, gaz i wodę oraz inne opłaty przemysłowe,
opłaty przesyłowe, odprowadzanie ścieków itp.), usługi telekomunikacyjne (telefoniczne,
internetowe) oraz pocztowe i kurierskie, z wyjątkiem niektórych usług,
6) koszty utrzymania czystości pomieszczeń, koszty dozoru,
7) koszty ubezpieczeń majątkowych,
8) opłaty manipulacyjne, administracyjne,
9) koszty bankowe, w tym: koszty otwarcia oraz prowadzenia wyodrębnionego na potrzeby
projektu subkonta na rachunku bankowym lub odrębnego rachunku bankowego, opłaty
bankowe,
10) koszty audytu zewnętrznego,
11) koszty organizacji konferencji, warsztatów, seminariów, spotkań ,
12) koszty subskrypcji, prenumerat;
13) składki należne od osób fizycznych z tytułu członkostwa w organizacjach,
stowarzyszeniach, itp.,
14) koszty procedur związanych z nadaniem stopnia/tytułu naukowego,
15) koszty publikacyjne artykułów naukowych lub koszty udostępniania danych badawczych
w otwartym dostępie;
Centrum Współpracy Międzynarodowej:
tel. 81 537 54 58/54 98
e-mail: cwm@umcs.pl