A+
A-

Opis projektu

Celem projektu było przeprowadzenie analizy porównawczej w zakresie wykorzystania metody referendum w krajach Grupy Wyszehradzkiej po 1989 roku z intencją strzeszczenia dotychczasowych doświadczeń. Istotne jest również wykorzystanie praktycznych rozwiązań, które mogłyby znaleźć zastosowanie w krajach V4.

Inspiracją do realizacji projektu stały się wyniki referendum unijnego w Wielkiej Brytanii i wzrost popularności populizmu w Europie Zachodniej. Założeniem przedsięwzięcia jest wykorzystanie referendum jako żywego instrumentu faktycznego udziału społeczności lokalnych we współrządzeniu i jego właściwego wykorzystania do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Rezultatem projektu było stworzenie Poradnika Dobrych Praktyk w zakresie zidentyfikowanych słabych i mocnych stron referendum po 1989 roku, adresowanego do organizacji NGO, dziennikarzy i społeczności lokalnych, także poza krajami Grupy Wyszehradzkiej.

Okres realizacji

15.06.2017 - 1.06.2018

Jednostka realizująca projekt

Instytut Nauk o Polityce i Administracji

Partnerzy

harles University in Prague (Czechy), The University of Ss. Cyril and Methodius (Słowacja), Pazmany Peter Catholic University (Węgry), INFOR SA Gazeta Samorządu i Administracji (Polska)

Przyznane finansowanie

8 360 EUR

Nazwa konkursu / programu

Visegrad Grants

Instytucja finansująca / Grantodawca

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

Dziedzina / Dyscyplina

Nauki społeczne