A+
A-

Opis projektu

Projekt “Multifunctional sustainable adsorbents for water treatment assisted with plasma technologies and for health protection from xenobiotics” przyznany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont Europa, Marie Sklodowska-Curie Research and Innovation Staff Exchanges. Projekt będzie realizowany od 1 stycznia 2024 roku przez kolejne 4 lata pod naukowym kierownictwem prof. dr hab. Barbary Gawdzik z Katedry Chemii Polimerów Wydziału Chemii UMCS.

Głównym celem badawczym projektu CLEANWATER jest otrzymywanie wieloskładnikowych sorbentów, przygotowanych głównie z materiałów odpadowych (np. węgli aktywnych z łusek ryżu, pektyn i polimerów z recyklingu), zdolnych do eliminacji zanieczyszczeń z wody pitnej. Ponadto, w wyniku zaplanowanych badań, po odpowiedniej modyfikacji, niektóre materiały zostaną użyte jako enterosorbenty do usuwanie ksenobiotyków z organizmu człowieka.

Projekt sfinansuje międzynarodowe i międzysektorowe wymiany pracowników Zespołu Projektowego zaangażowanych w działalność badawczą i innowacyjną w celu rozwijania trwałych form współpracy między różnymi organizacjami z sektora akademickiego i pozaakademickiego z siedzibą w Europie i poza nią.

Projekt realizowany jest w międzynarodowym konsorcjum naukowym, którego koordynacji podjął się Universidad de Alicante w Hiszpanii.

Pozostali członkowie konsorcjum to:

Oprócz członków konsorcjum w projekcie wezmą również udział Partnerzy Stowarzyszeni:


Całkowita wartość projektu to: 979 800EUR

Rola UMCS w projekcie

Partner

Kierownik projektu

prof. dr hab. Barbara Gawdzik

Okres realizacji

1.01.2024-31.12.2027

Jednostka realizująca projekt

Instytut Nauk Chemicznych

Przyznane finansowanie

Wartość projektu to: 979 800EUR, wysokość przyznanego finansowania dla UMCS to 135 700 EUR.

Nazwa konkursu / programu

Marie Sklodowska-Curie Research and Innovation Staff Exchanges

Instytucja finansująca / Grantodawca

Komisja Europejska

Dziedzina / Dyscyplina

Nauki ścisłe i przyrodnicze