Strona głównaDobre praktykiPartnerstwo strategiczne Polski i Ukrainy w kontekście geopolityki Europy Środkowo-Wschodniej
Good practices
Partnerstwo strategiczne Polski i Ukrainy w kontekście geopolityki Europy Środkowo-Wschodniej
Obserwuj ten artykuł
Kliknij ‘Obserwuj’ by śledzić zmiany w ogłoszeniach publikowanych na portalu, np. zmiany terminu składania wniosków w konkursach.
Wyślij artykuł na e-mail
Poleć artykuł znajomemu wpisując jego adres e-mail poniżej
Zgłoś ten artykuł
Poniżej możecie Państwo zgłosić zauważony w naszym serwisie błąd. Prosimy o jak najdokładniejszy opis zauważonej nieprawidłowości oraz wpisanie adresu e-mail w celu dopytania o szczegóły.
Opis projektu
Rola UMCS w projekcie
Kierownik projektu
Okres realizacji
Jednostka realizująca projekt
Partnerzy
Przyznane finansowanie
Nazwa konkursu / programu
Instytucja finansująca / Grantodawca
Dziedzina / Dyscyplina
Opis projektu
prof. dr hab. Walenty Baluk
Zmieniający się ład międzynarodowy determinuję wzrost znaczenia polityki regionalnej, w tym na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Region posiada istotne geopolityczne znaczenie dla bezpieczeństwa w skali europejskiej i globalnej, gdyż jest miejscem zderzenia się interesów mocarstw. Polska i Ukraina jako największe państwa EŚW pod względem wielkości, potencjału ekonomicznego i militarnego, posiadają dla regionu strategiczne znaczenie. Partnerstwo Polski i Ukrainy może stanowić fundament bezpieczeństwa EŚW i ważną geopolityczną oś regionu, decydującą o jego sile i potencjale.W gronie badaczy i ekspertów jest zrozumienie tego, że FR dąży do wykorzystania siły w stosunkach międzynarodowych, dlatego coraz bardziej uświadamiają sobie wzrost jej geopolitycznych ambicji, co wpływa na stan bezpieczeństwa narodowego Polski i Ukrainy. Ponadto należy uwzględnić to, że kryzys międzynarodowy wywołany pandemią koronawirusa jest nowym zjawiskiem, wzbudzającym dyskusje na temat wyłonienia nowego porządku światowego. Część środowiska naukowego i eksperckiego uważa, że pandemia doprowadzi do globalnej recesji gospodarczej, która wpłynie również na geopolityczną sytuację w regionie EŚW. Na wzmocnienie polsko-ukraińskiego strategicznego partnerstwa niewątpliwie wywiera wpływ geopolityka energetyczna, bezpośrednio związana z bezpieczeństwem energetycznym obydwu państw. Polska i Ukraina powinny kształtować (wspólnie z USA i UE) taką politykę w sektorze energetycznym, która będzie sprzyjała uzyskaniu realnej energetycznej niezależności od Federacji Rosyjskiej, która wykorzystuje surowce energetyczne jako narzędzie wpływów geopolitycznych i w stosunkach międzynarodowych. W związku z czym, opracowanie i realizacja przez naukowców i ekspertów rekomendacji w zakresie zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Polski i Ukrainy w warunkach pandemii mają szczególne znaczenie.