Umowa o finansowanie nr: SZN/I/OJCZOBEL/02/2022
Projekt ma charakter porównawczy i mieści się w nurcie badań etnolingwistycznych, w których dąży się do poznania mentalności człowieka postrzegającego świat w perspektywie określonej przez wspólnotę językową i kulturową. Istotną rolą tych badań jest ich powiązanie z tożsamością wspólnotową (językową, narodową).
Celem projektu jest rekonstrukcja konceptów ojczyzna i радзіма w świadomości Polaków i Białorusinów, dokładniej – odtworzenie sposobów ich rozumienia przez w świetle danych językowych (systemowych, ankietowych, tekstowych) polskich oraz – ze względu na specyfikę językową Białorusinów –białoruskich i rosyjskich.
Metodologia planowanego opracowania polega na oparciu opisów na porównywalnych podstawach materiałowych i zastosowaniu jako narzędzia eksplikowania konceptów metody definicji kognitywnej.
Projekt jest realizowany przez: prof. dr hab. Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska (kierownik projektu) oraz prof. Alenę Rudenkę.
Efektem badań będzie 8 paralelnych studiów oraz stan badań nad konceptami w obydwu językach. Analizy zostaną opublikowane po zamknięciu projektu w postaci rozbudowanej (książkowej) i syntetycznej (jako hasła do „Leksykon u aksjologicznego Słowian i ich sąsiadów”).