A+
A-
Narodowe Centrum Nauki rozpoczyna nabór wniosków w specjalnym programie dla badaczek i badaczy z Ukrainy. Naukowcy uciekający przed wojną będą mogli kontynuować pracę w polskich ośrodkach.

Opis programu

W programie mogą wziąć udział osoby, które mają co najmniej stopień doktora (w systemie ukraińskim kandydat nauk/Candidate of Science) i przed wybuchem wojny pracowały na ukraińskich uczelniach oraz w innych ośrodkach naukowych. Program obejmuje badania podstawowe i stosowane.

Procedura składania i oceny wniosków w konkursie jest maksymalnie uproszczona i szybka. Do składania wniosków uprawnione są uczelnie i inne jednostki naukowe. Wnioski powinny zawierać podanie przygotowane przez jednostkę oraz CV kandydatki lub kandydata. Oceniać je będą koordynatorzy dyscyplin NCN, a ostateczną decyzję podejmie dyrektor Centrum. Także formalności związane z rozliczeniem przekazanych środków będą ograniczone do minimum.

Jednostki naukowe uczestniczące w programie są zobowiązane do zapewnienia goszczonym badaczkom i badaczom opiekunów będących specjalistami w tej samej lub pokrewnej dyscyplinie naukowej.

Budżet programu specjalnego wynosi 6 mln złotych. Nabór wniosków rozpoczyna się 28 marca. Będą one rozpatrywane w tygodniowych odstępach. Podania przyjmowane są przez ePUAP.

Program specjalny NCN jest realizowany jako zadanie zlecone Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Terminarz

Nabór w trybie ciągłym, do wyczerpania puli zaplanowanych na ten cel środków.

Instytucja finansująca / Grantodawca

Narodowe Centrum Nauki

Dziedzina / Dyscyplina

Wszystkie dziedziny naukowe

Wysokość dofinansowania

max. 130 000 zł

Rodzaje kosztów kwalifikowanych

Szczegółowe informacje, również w języku ukraińskim: Program dla naukowców z Ukrainy (ncn.gov.pl)

Kosztami kwalifikowalnymi są wyłącznie koszty bezpośrednio związane z realizacją pobytu badawczego objętego wnioskiem, określone poniżej w lit. a-d:

a. koszty wynagrodzenia etatowego naukowca z Ukrainy w wysokości 100 tys. zł rocznie pod warunkiem zatrudnienia naukowca na podstawie umowy o pracę w podmiocie będącym wnioskodawcą.
W programie Narodowego Centrum Nauki dla naukowców z Ukrainy na kontynuowanie badań w Polsce nie obowiązują regulacje dotyczące zakazu pobierania wynagrodzeń dodatkowych w ramach innych projektów badawczych finansowanych przez NCN, określonych w regulaminach uchwalonych przez Radę NCN.

b. materiały i drobny sprzęt – koszty zakupu materiałów oraz środków przeznaczonych do użycia przy realizacji pobytu badawczego, w tym m.in.:
− surowce, półprodukty, odczynniki,
− materiały biurowe, artykuły piśmiennicze,
− drobny sprzęt laboratoryjny, sprzęt informatyczny/biurowy (np. komputer, koszty licencji i wytworzenia oprogramowania, drukarka, skaner, monitor, kserokopiarka), inne urządzenia.

c. usługi obce – w tej kategorii ujmowane są koszty dotyczące usług nabywanych od podmiotów zewnętrznych (instytucjonalnych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą), w tym m.in.:
− koszty zakupu usług badawczych (analizy laboratoryjne, opracowania statystyczne, badania ankietowe itp.);
− koszty zakupu innych usług specjalistycznych niezbędnych do prawidłowej realizacji pobytu badawczego (korekty językowe, usługi edytorskie, graficzne, doradcze, monitoringowe itp.);
− koszty usług pocztowych, kurierskich lub transportowych bezpośrednio związanych z realizacją konkretnego zadania badawczego;
− koszty translatorskie i edytorskie tekstu manuskryptu;
− koszty wynajmu sali, cateringu itp. niezbędne do realizacji pobytu badawczego z udziałem osób badanych.

d. Inne – inne koszty, niemieszczące się w pozostałych kategoriach, w tym m.in.:
− koszty zakupu danych/baz danych lub dostępu do nich,
− specjalistyczne publikacje/pomoce naukowe i fachowe,
− koszty opłat publikacyjnych artykułów naukowych, z wyjątkiem opłat publikacyjnych w czasopismach hybrydowych oraz koszty udostępniania danych badawczych w otwartym dostępie, zgodnie z Polityką Narodowego Centrum Nauki dotyczącą otwartego dostępu do publikacji

Adresaci konkursu / programu

Post-doc

Profesor

Data aktualizacji informacji

19.05.2022