A+
A-
W lutym 2020 roku ogłoszony został nabór wniosków w międzynarodowym konkurs CEUS-UNISONO na projekty badawcze we wszystkich dziedzinach naukowych w ramach współpracy dwustronnej oraz trójstronnej Polski, Austrii, Czech oraz Słowenii.

Opis programu

AKTUALIZACJA: Informujemy, że na podstawie Uchwały Rady NCN nr 104/2020 z dnia 30 września 2020 r., nabór wniosków krajowych w konkursie CEUS-UNISONO zostanie zamknięty w dniu 31 grudnia 2020 r. o godz. 16:00.

AKTUALIZACJA: W Austrian Science Fund (FWF) uruchomiona została szybka ścieżka oceny merytorycznej  wniosków o finansowanie projektów badawczych dotyczących badań nad kryzysami o charakterze epidemii lub pandemii we wszystkich dyscyplinach nauki, złożonych do FWF od 6 kwietnia do 30 września 2020 r. Więcej informacji.

AKTUALIZACJA: w związku z przedłużeniem naboru wniosków wspólnych w agencji czeskiej GACR jako agencji wiodącej w programie CEUS,  wnioski krajowe w systemie ZSUN/OSF muszą zostać złożone  w najbliższym możliwym terminie po złożeniu wniosku wspólnego do agencji GACR, nie dłuższym niż 7 dni kalendarzowych i nie później niż 11 maja 2020 r.

Konkurs ogłoszony jest w ramach programu CEUS, organizowanego przez NCN na wspólne projekty badawcze we współpracy z zagranicznymi instytucjami partnerskimi z Austrii, Czech oraz Słowenii. W ramach programu finansowane są badania podstawowe:

  • we wszystkich dyscyplinach naukowych (panele NCN),
  • planowane do realizacji we współpracy dwu- lub trójstronnej przez zespoły badawcze z Polski, Austrii, Czech i Słowenii,
  • zaplanowane na 24, 36, a w przypadku współpracy z Austrią – również 48 miesięcy, począwszy od 2021 roku.

Konkurs CEUS-UNISONO przeprowadzany jest w oparciu o procedurę agencji wiodącej (Lead Agency Procedure). Rolę agencji wiodącej, odpowiedzialnej za przeprowadzenie oceny merytorycznej złożonych wniosków w obrębie swojego konkursu krajowego, będzie pełnić FWF (Austria), GAČR (Czechy) lub ARRS (Słowenia).

Wnioski polskie składane są w systemie informatycznym ZSUN/OSF, w najbliższym możliwym terminie po złożeniu wniosku wspólnego do agencji wiodącej, nie dłuższym niż 7 dni kalendarzowych.

W konkursie CEUS-UNISONO środki finansowe dla polskich zespołów badawczych przyznawane będą na realizację tylko tych projektów badawczych, które znajdą się w 20% wniosków najwyżej ocenionych w danym konkursie krajowym agencji wiodącej oraz w przypadku których instytucje partnerskie również przyznają środki finansowe zagranicznym zespołom badawczym.

Od momentu rozpoczęcia prac nad wnioskiem krajowym w systemie ZSUN/OSF polski zespół badawczy ma 45 dni kalendarzowych na wypełnienie i wysłanie wniosku do NCN. Po upływie tego terminu wniosek zostanie zablokowany do dalszej edycji. W takim przypadku, jeżeli polski zespół badawczy nie wysłał wniosku do NCN, należy założyć i wypełnić nowy wniosek w systemie ZSUN/OSF (przy czym w takich wnioskach krajowych możliwe jest zaplanowanie realizacji projektów badawczych przez polskie zespoły badawcze począwszy od 2022 r.).

Współpraca NCN z agencjami FWF, GAČR i ARRS w zakresie finansowania dwu- i trójstronnych projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, planowanych do realizacji we współpracy zespołów z Polski, Austrii, Czech i Słowenii będzie kontynuowana w oparciu o procedurę agencji wiodącej począwszy od 2021 r. Więcej informacji zostanie opublikowanych na stronie NCN w grudniu 2020 r.

Źródło: ncn.gov.pl

Termin składania wniosków

31.12.2020 16:00:00

Terminarz

  • Wniosek krajowy składany jest do NCN przez polski zespół badawczy w najbliższym możliwym terminie po złożeniu wniosku wspólnego do agencji wiodącej (zgodnie z obowiązującym w tej agencji terminem naboru), jednak termin ten nie może przekraczać 7 dni kalendarzowych.Od momentu założenia wniosku krajowego w systemie ZSUN/OSF (tj. od rozpoczęcia prac nad wnioskiem krajowym w systemie ZSUN/OSF) polski zespół badawczy ma 45 dni kalendarzowych na wypełnienie i wysłanie wniosku do NCN.
  • Planowane terminy naboru wniosków w 2020 roku w instytucjach partnerskich pełniących rolę agencji wiodących:
    Agencja Nabór jako agencja wiodąca
    FWF Nabór wniosków w trybie ciągłym

    od 22 lutego 2020 r.

    GAČR Planowany nabór w terminie:

    22 lutego –11 maja 2020 r.

    ARRS Planowany nabór w terminie:

    Wrzesień – październik/ listopad 2020 r.

    NCN Planowany nabór od września 2020 r. w ramach konkursu OPUS
  • Planowane terminy naboru wniosków o finansowanie zespołów krajowych w instytucjach partnerskich niebędących agencją wiodącą:

    Instytucja Nabór wniosków o finansowanie zespołów krajowych
    FWF Od 22 lutego 2020 r. w trybie ciągłym w najbliższym możliwym terminie po złożeniu wniosku wspólnego do agencji wiodącej, nie dłuższym niż 7 dni kalendarzowych, zgodnie z warunkami określonymi przez daną instytucję

    GAČR

    ARRS

    NCN

    Od 24 lutego 2020 r. w trybie ciągłym w najbliższym możliwym terminie po złożeniu wniosku wspólnego do agencji wiodącej, nie dłuższym niż 7 dni kalendarzowych, zgodnie z warunkami konkursu CEUS-UNISONO

Instytucja finansująca / Grantodawca

Narodowe Centrum Nauki

Wysokość dofinansowania

Wysokość finansowania polskiej części projektu badawczego na cały okres realizacji wynosi co najmniej 150 000 PLN

Rodzaje kosztów kwalifikowanych

Do konkursu CEUS-UNISONO może zostać złożony wniosek krajowy, w którym wnioskowana wysokość finansowania polskiej części projektu badawczego na cały okres realizacji wynosi co najmniej 150 tys. zł.

Do wyliczenia budżetu polskiej części projektu w walucie euro (tj. w Comparative CEUS cost sheet oraz w odpowiedniej sekcji wniosku wspólnego) przyjmuje się średni kursu euro: 1 EUR = 4,2344 PLN. 

  • w przypadku projektu badawczego planowanego do realizacji we współpracy między zespołami badawczymi z dwóch krajów:  co najmniej 40% budżetu całego projektu zaplanowanego we wniosku wspólnym będzie finansowane przez tę agencję;
  • w przypadku projektu badawczego planowanego do realizacji we współpracy między zespołami badawczymi z trzech krajów: co najmniej 25% budżetu całego projektu zaplanowanego we wniosku wspólnym będzie finansowane przez tę agencję.

Koszty bezpośrednie:
− koszty wynagrodzeń i stypendiów
− koszty aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania,
− inne koszty bezpośrednie.
Z kosztów bezpośrednich nie mogą być finansowane następujące wydatki:
1) koszty wynagrodzeń personelu administracyjnego i finansowego (m.in. obsługa
kadrowa, prawna i księgowa projektu, w tym koszty zlecenia prowadzenia obsługi
księgowej biuru rachunkowemu),
2) koszty remontów pomieszczeń,
3) koszty dostosowania pomieszczeń w zakresie niezbędnym do prowadzenia zadań
badawczych,
4) koszty eksploatacji powierzchni, podatki od nieruchomości itp.,
5) opłaty za media (energię elektryczną, cieplną, gaz i wodę oraz inne opłaty przemysłowe,
opłaty przesyłowe, odprowadzanie ścieków itp.), usługi telekomunikacyjne (telefoniczne,
internetowe) oraz pocztowe i kurierskie, z wyjątkiem usług o których mowa w pkt. 2.3.2,
6) koszty utrzymania czystości pomieszczeń, koszty dozoru,
7) koszty ubezpieczeń majątkowych,
8) opłaty manipulacyjne, administracyjne,
9) koszty bankowe, w tym: koszty otwarcia oraz prowadzenia wyodrębnionego na potrzeby
projektu subkonta na rachunku bankowym lub odrębnego rachunku bankowego, opłaty
bankowe,
10) koszty audytu zewnętrznego,
11) koszty organizacji konferencji, warsztatów, seminariów, spotkań (z wyjątkiem kosztów
osobowych wskazanych w pkt. 2.3.3 i 2.3.4),
12) koszty subskrypcji, prenumerat (z wyjątkiem kosztów danych i dostępu do danych
wskazanych w pkt. 2.3.6),
13) składki członkowskie od osób fizycznych w organizacjach, stowarzyszeniach, itp.
14) koszty procedur związanych z nadaniem stopnia/tytułu naukowego.
Wszystkie wydatki wskazane powyżej w pkt. 1-14 mogą być zaplanowane do sfinansowania
z kosztów pośrednich.

Koszty pośrednie mogą wynosić maksymalnie 20% kosztów bezpośrednich.

Adresaci konkursu / programu

Post-doc

Profesor

Data aktualizacji informacji

13.11.2020

Kontakt

KONTAKT z Narodowym Centrum Nauki:
Dr Magdalena Godowska, tel. 12 341 90 16
Magdalena Dobrzańska-Bzowska, tel. 12 341 9094

Centrum Współpracy Międzynarodowej:
tel. 81 537 54 58/54 98
e-mail: cwm@umcs.pl