Program stypendialny oferuje wybitnym badaczom możliwość interakcji z naukowcami z innych dyscyplin oraz czerpania korzyści z różnorodnej i tętniącej życiem społeczności stypendialnej.
W programie wnioski składać mogą naukowcy z min. tytułem doktora ze wszystkich dyscyplin i ze wszystkich części świata (z wyjątkiem północno-zachodnich Niemiec).
Przyjmowane są również wnioski dotyczące badań eksperymentalnych i laboratoryjnych: w takich przypadkach wymagane jest potwierdzenie dostępu do infrastruktury badawczej w instytucji.
Stypendia mogą trwać od 3 do 10 miesięcy.
Pobyt w Institute for Advanced Study jest obowiązkowy. Warunki finansowe są negocjowane indywidualnie po pozytywnej ocenie wniosku.
Rodzaje stypendiów w ramach programu:
Regular Fellowship: czas trwania: od trzech do dziesięciu miesięcy. Wymagania: ukończony stopień naukowy doktora; planowany projekt musi mieścić się w jednej z dziedzin badawczych HWK.
Junior Fellowship: czas trwania: od trzech do dziesięciu miesięcy. Wymagania: stopień naukowy doktora uzyskany w ciągu ostatnich pięciu lat.
Twin Fellowship: wnioski w ramach programu nie są składane, stypendysta musi zostać nominowany przez Regular lub Junior Fellow; czas trwania: od dwóch do ośmiu tygodni.
Associate Fellowship: brak regularnej procedury składania wniosków, ale dostępne tylko dla regionalnych naukowców do pracy nad określonymi projektami.
Associate Junior Fellowship: dostępne tylko dla młodych naukowców z regionu w naukach humanistycznych i społecznych, stypendyści kontynuują własne badania w swoich instytucjach, ale spotykają się na także w HWK . Program zapewnia również możliwości finansowania, np. konferencji i warsztatów. Czas trwania: do trzech lat.
Artist in Residence: odpowiedni kandydaci są wstępnie wybierani przez Artistic Advisory Board oraz zapraszani przez Rektora HWK; Czas trwania: zależny od projektu artystycznego.
Writer in Residence: stypendium odbywa się na zaproszenie Rektora HWK oraz FMS Board of Directors ; Czas trwania: zależny od projektu.
Dane kontaktowe do Dyrektorów poszczególnych paneli w HWK: https://www.h-w-k.de/fellows/bewerbung
Centrum Współpracy Międzynarodowej:
tel. 81 537 54 58/54 98
e-mail: cwm@umcs.pl