A+
A-

Opis projektu

Numer umowy: PPI/PZA/2019/1/00039/U/00001

Pszczoły miodne są ważnymi owadami zapylającymi. Około 100 gatunków roślin zapewnia 90% pożywienia na świecie, a 71 z nich jest zapylanych przez owady pszczołowate. Globalne wymieranie pszczół jest problemem zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Niebezpieczna tendencja drastycznego zmniejszania się liczebności i bogactwa gatunkowego populacji owadów pszczołowatych sprawia, że niezwykle ważne jest badanie różnych aspektów funkcjonowania pszczół i czynników, które mogą na nie wpływać. Głównym celem projektu jest rozpowszechnienie wyników badań dotyczących mikrobiomu pszczół miodnych z Polski, Grecji, Hiszpanii, UK i Tajwanu a także badań ekstraktów podnoszących odporność pszczół.

Opis zaplanowanych działań:

Dwa artykuły naukowe, strona www projektu oraz ulotki przygotowane w języku polskim i angielskim, pomogą rozpowszechnić wyniki badań dotyczących pszczół miodnych. Poprawi to rozpoznawalność UMCS na arenie międzynarodowej i powiąże uniwersytet z badaniami dotyczącymi pszczół. Rezultaty oraz sposób ich osiągnięcia: W wyniku projektu zostaną opublikowane dwa artykuły naukowe w prestiżowych czasopismach naukowych. Poza tym, wyniki będą rozpowszechnione przez udział w międzynarodowych konferencjach, stworzenie strony www projektu oraz ulotek w języku polskim i angielskim. Strona www projektu i ulotki pozwolą na rozpowszechnienie wyników badań wśród różnych grup odbiorców.

Spodziewane korzyści z realizacji projektu:

Wyniki zaplanowanych działań będą miały korzystny wpływ na budowanie międzynarodowej marki UMCSu oraz promocję uczelni za granicą. Publikacja wyników badań w prestiżowych, wysokopunktowanych czasopismach oraz prezentacja wyników na międzynarodowej konferencji wzmocni markę uczelni. Działania będą wspierały długofalową współpracę uczelni i zagranicznych jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz pomogą nawiązać nowe współprace zarówno przez promocję badań, stronę www projektu, jak i udział w prestiżowej konferencji naukowej.

Strona www projektu: www.bee-research.umcs.pl

Okres realizacji

1.10.2019-30.09.2020

Jednostka realizująca projekt

Instytut Nauk Biologicznych

Przyznane finansowanie

67084.54 PLN

Nazwa konkursu / programu

Promocja Zagraniczna

Instytucja finansująca / Grantodawca

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej